תכנית דה וינצ'י רחובות

 

פתיחת תכנית דה-וינצ'י לתלמידים מצטיינים בפקולטה לחקלאות

תכנית דה וינצ'י לתלמידים מצטיינים, הפועלת זו השנה השלישית בירושלים, נפתחה בחודש האחרון גם בפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה בקמפוס רחובות.

דה וינצ'י הינה תכנית העשרה רב תחומית לתלמידים מצטיינים, מחוננים ומוכשרים בכיתה ט'. בכל סמסטר מוצעים לבחירת התלמידים מגוון קורסים ממיטב תחומי המחקר באקדמיה: תחומי המדעים המדויקים והטכנולוגיה לצד מדעי הרוח והחברה. להשלמת החוויה של 'להיות סטודנט' התוכנית נערכת בין כותלי הקמפוס ומועברת ע"י מדריכים שהינם סטודנטים לתארים מתקדמים בעצמם.

פתיחת תוכנית דה וינצ'י ברחובות הינה ציון דרך בתהליך חינוכי ארוך טווח של 'הכנת השטח' בעזרת תוכנית 'מדע בפריפריה'. תוכנית המופעלת זו השנה התשיעית מתוך שלוחת נוער שוחר מדע בפקולטה לחקלאות בחסות השוחרים הקנדיים של האוניברסיטה העברית. במסגרת 'מדע בפריפריה' אנו מפעילים תכניות שנתיות וימי עיון מרוכזים בבתי ספר יסודיים ובחטיבות ביניים במגוון ערים: קריית מלאכי, קריית עקרון, שדרות, אשקלון, אשדוד, יבנה ועוד...

היכולת להפיץ את המדע בכלל הסקטורים בחברה הישראלית נעשית ע"י התאמת הפעילות לקהל היעד, ע"פ צרכיו ואופיו תוך התנסות מעשית של המשתתפים. גישה ההופכת את תהליך הלמידה למשמעותי, רצוי ומהנה.

במהלך השנים בהם פועלת תכנית הפריפריה חשפנו תלמידים רבים למגוון תחומי המדעים. ליווינו וטיפחנו תלמידים מצטיינים, בעלי מוטיבציה גבוהה, בדר"כ ללא סביבה אקדמית מלווה, שבקשו מאיתנו יותר. בתוכנית דה וינצ'י אנו נותנים מענה הן להרחבת האופקים והן להכרות עם בני נוער בעלי תחומי עניין דומים.  בעתיד אנו שואפים להוביל תלמידים אלו לבחירת מגמות מדעיות בתיכון, תכניות מצוינות נוספות וכן קורסים עם קרדיט אקדמי.

דף ראשי רחובות דה וינצידה וינצי שנת 2019

 

 

מידע למועמד והרשמה

מידע למועמד והרשמה לשנת הלימודים 2018-2019

התוכנית תתקיים בפקולטה לחקלאות מזון והסביבה (רחובות)
התוכנית תתקיים במשך 26 שבועות בימי רביעי בין 20:00-17:00.

לוח זמנים:
פתיחת סמסטר א': 10 לאוקטובר 2018.
מפגשים חברתיים יתקיימו בחופשת חנוכה (תאריך מדויק יימסר בהמשך) וב- 16 לינואר 2019 .

פתיחת סמסטר ב': 23 לינואר 2019

סיום התוכנית: 29 למאי 2019

 


בחינה:

אל הבחינה יש להרשם ע"י מילוי הטופס הזה וקבלת מייל אישור חזרה איתו יש להגיע לבחינה!

הבחינה תתקיים ב-4.10 בשעה 17:00 באולם אריוביץ (בכניסה לפקולטה משאר הרצל) באוניברסיטה העברית, בפקולטה לחקלאות מזון והסביבה (רחובות). מומלץ להגיע מעט קודם.

הבחינה נועדה לבדוק מוטיבציה, תהליכי חשיבה ויצירתיות.
*אין צורך בהכנה לבחינה.

 

עלות:
עלות התוכנית השנתית הינה 1,175₪ (שני הסמסטרים).
התשלום יעשה במעמד הרישום.
*עלות זאת רלוונטית לשנה"ל תשע"ט עקב חצי מלגה מהשוחרים הקנדים של האוניברסיטה העברית לכל המשתתפים (עלות מלאה 2,350 ₪).

 

 רישום לתוכנית:

הרישום המקוון יחל ב- 1.7.18.

 

בחירת קורסים:
במעמד הרישום ניתנת האפשרות לבחור ולתעדף שלושה קורסים (מתוך שישה) עבור הסמסטר הראשון. בכל קורס ישתתפו התלמידים בשני קורסים. העדיפות השלישית היא במקרה של אי פתיחת קורס/ קורס מלא.
הודעה על שיבוץ סופי תשלח אליכם במייל במהלך חודש ספטמבר 2018.

 

 

סמסטר א'

כימיה אי אורגנית

מדע הכימיה תופס מקום מאוד חשוב בחיי האנושות ובפרט בימינו. רוב החומרים סביבנו הם מעשה ידי אדם. במאות השנים האחרונות בני האדם השכילו גם לסנתז אותם: מתכות וסגסוגות, זכוכית, נייר, בדים מלאכותיים, דשנים, פלסטיקים , צמיגים ואפילו מוצרי מזון ותרופות. כל אלו תוצרי תגובות כימיות שסונתזו לראשונה במעבדה ואח"כ הועברו לייצור בתעשייה.הכימיה הינה דיסציפלינה מתקדמת ומפותחת המורכבת ממספר תחומים: כימיה אי-אורגנית, כימיה אורגנית, כימיה פיזיקאלית, אלקטרוכימיה ועוד. כימיה אי-אורגנית הינה נקודת ההתחלה! בקורס: נכיר את הטבלה המחזורית, נלמד על סיווג חומרים אי-אורגניים ותגובותיהם, חמצון חיזור, חישובים כימיים, תמיסות וגזים.

הנכם מוזמנים לקורס מעבדתי (ניסויים בכל מפגש) שמתחיל ממש מהיסוד!

 

התא – קסם החיים

כולנו יודעים שגופנו מורכב מתאים, אך לא כולנו מודעים לחשיבותו ומורכבותו של כל תא מתאי גופנו. בקורס הזה נצלול יחד אל תוך נפלאות התא האנושי ונכיר את יחידת החיים הדינמית והקטנה ביותר. נלמד על מערכות השינוע והפקת האנרגיה המתקדמות ביותר בעולם. נלמד על מערכות הבקרה בתא, חשיבותן וכיצד מתפתח גידול סרטני כאשר הן משתבשות. נציץ יחד על שיטות מחקר תאיות ואל עולם הביולוגיה המולקולארית וההנדסה הגנטית. נכיר את קוד החיים שלנו ה- DNA ואת משמעותו להתפתחות התא ושמירה על פעילותו התקינה. נלמד על אפשרות של ריפוי מחלות באמצעות השתלת תאי גזע ואפילו על האפשרות לחלקי חילוף אנושיים. נדון יחד כיצד ניתן להוביל לפיתוחים טכנולוגיים מדהימים בהסתמך על מערכות התא ובאילו פיתוחים כבר נעשה שימוש. בואו לראות את העולם הנסתר מן העין של התא ואולי אתם תהיו הבאים להמציא רעיון, למצוא תרופה או לפתח טכנולוגיה שתשנה את העולם.

 

מהיר ועצבני! – קורס ביוכימיה

האם אכן ניתן לחלק את המדע לביולוגיה וכימיה?

הנכם מוזמנים לקורס אינטרדיספלינרי העוסק בראקציות הכימיות המקיימות את החיים.

בכל רגע נתון מתרחשות סביבנו, ובגופנו מיליוני ראקציות (תהליכים) כימיות.

נחקור את נפלאות התהליכים שמתרחשים ללא הרף בעקבות התנגשות בין חלקיקים ומביאים ליצירת חומרים חדשים בגופנו ובעולמנו.

בקורס: מהי ריאקציה? איך ניתן לבחון את המנגנון שלה?

נבין את הקשר שבין הראקציה למהירות בה היא מתרחשת, והאם יש לכך חשיבות מבחינת תהליכים בגופנו. נלמד סוגי ראקציות, את התנאים הדרושים להן.

 

מבוא למשא ומתן ויחסים בינלאומיים

כמעט כל צעד שעושה דיפלומט או איש עסקים מלווה במשא ומתן.

אז מה הפלא שמי שמצליח בעולמות אלו, לרוב ניחן בכישורים האישיים הדרושים או לחילופין רכש כלים מצויינים.

מהם אותם כישורים/כלים?

 • תקשורת בין אישית
 • מיומנות חשיבה ביקורתית
 • פרזנטציה- דיבור בפני קהל
 • כישורי מחקר
 • ניהול משא ומתן
 • העברת מידע
 • כושר שכנוע

בואו להתנסות בעולם של הדיפלומטים ומקבלי ההחלטות. הקורס יכלול סימולציות בניהול עימותים ודיונים ערים בסוגיות אקטואליות רלוונטיות.

 

אדריכלות

האדריכלות היא התחום בו המדע והאומנות נפגשים: מימוש רעיון עיצובי ויצירתי ולפעמים בעל אמירה תרבותית תוך הישענות על עקרונות פיזיקאליים.
אדריכלות נחשבת לאחד המקצועות העתיקים בעולם וקיימת מהזמן שבו החל האדם לבנות לעצמו מקלט. המחנה יכלול לימוד שרטוט, תכנון מבנה, סיורים לימודיים בקמפוס והכרת מושגים מהתחום. בנוסף, נערוך סקירה היסטורית של הארכיטקטורה, מהתקופה הפרה-היסטורית עד לימינו, כמובן דרך יוון ורומי, כשבכל תקופה נשים את הדגש על המאפיינים הארכיטקטוניים המרכזיים וניצור בהשראתם שלל יצירות, כולל מודל של עיר.
כל משתתף יקבל ערכת שרטוט.    

סמסטר ב'

מידע מפורט על הקורס יופיע בקרוב

 

סמסטר ב'

 • נוירואנטומיה
 • כימיה אי אורגנית ב'
 • סינית ב'
 • פענוח תעלומות מהעבר – מדעי ארכיאולוגיה
 • פיתוח אפליקציות
 • עולם הדבורים – מזון ותזונה בעידן החדש