ימי עיון

פעילויות  >  ילדים ונוער  >  ימי מדע 
.
מרכז נוער שוחר מדע מציע קשת רחבה של פעילויות מדעיות במתכונת חד פעמית הכוללת: הרצאות, מעבדות מופעי מדע וסדנאות במגוון תחומי מדע ודעת, המותאמים לקשת נרחבת של גילאים ורמות.
הפעילויות נועדו לספק אתגרים, היכרות עם שיטות מחקר מודרניות שבחזית המדע, פיתוח חשיבה מדעית והעשרת דעת לבני הנוער- כל זאת תוך חשיפתם עם העוסקים במלאכת המחקר המדעי, בסביבה לימודית אוניברסיטאית.

המרכז מציע קשת פעילויות רחבה הכוללת בתוכה מגוון תחומים: פיסיקה, ביולוגיה, כימיה, מדעי החלל ועוד. הפעילויות מוצעות במשך שנת הלימודים. התכנים מיועדים לתלמידי כיתות ג'-י"ב. הפעילויות מתקיימות בבניין נוער שוחר מדע וישנה אפשרות להזמין את הפעילויות לבית הספר. 
כל פעילות נבנית בהתאמה לצרכי קהל היעד, וניתנת כמסכת של דיונים, ניסויים, תצפיות, בניות והרכבות, בדיוק כפי שמתנהל המחקר.
עבודתה של היחידה מתואמת עם הוועדה הממלכתית לקידום החינוך המדעי לנוער ונתמכת על ידי המנהל למדע וטכנולוגיה, המחלקה לנוער שוחר מדע במשרד החינוך.
ימי מדע
 
למידע נוסף ניתן לפנות לרכזת ימי מדע בירושלים-       
גב' טליה דים בטל': 02-6584901 או במייל: talyan@savion.huji.ac.il               

 

 
.

ימי מדע בתחום הפיזיקה

פעילויות  >  ילדים ונוער  >  ימי מדע  > ימי מדע בתחום הפיזיקה

 

פיזיקה בלי לחץ (הרצאה)

מהו לחץ? במה הוא שונה מהמושג כוח? כיצד פועל טיל ומהם ההבדלים בינו לבין פגז הנורה מתותח? חוק הגזים, חוק פסקל, כלים שלובים ועוד.
 

פיסיקה של כלי נגינה   (הרצאה) 

מהו צליל? מהם מאפייניו? איך הוא מגיע לאוזן שלנו? מה הופך את הצליל המופק מכלי נגינה לגבוה או נמוך? ואיך זה קשור לצליל הגבוה שמופק לאחר ששואפים הליום? כיצד עובדים מיקרופון ורמקול? מהו ההבדל בין נגן MP3 לבין טייפ? תופעת רזוננס, גלים עומדים, מספרי גל- התלמידים יכירו את הדומה והשונה בעקרונות הפקת צלילים מכלי נגינה שונים.
 

מפגש ננוטכנולוגיה (הרצאה+סיור)

ראיתם פעם אטום ? מולקולה ? נגעתם פעם בחלקיק בודד?
מהו חדר נקי ומדוע יש בו צורך ?
חזית המחקר המדעי כיום עוסקת בתחום הננו (מיליונית המילימטר) שנותן מענה לכל השאלות הנ"ל.
מהו ננו מדע וננוטכנולוגיה ? מדוע תחום זה מגייס בשנים האחרונות סכומי כסף עצומים למחקר ופיתוח.
כל זאת ועוד בפעילות "הצצה לעולם הננו" הכוללת הרצאה קצרה מלווה בתמונות ממחקרים עדכניים ובסופה סיור במעבדות המתקדמות בעולם.
 
 
למידע נוסף ניתן לפנות לרכזת ימי מדע בירושלים-       
גב' טליה דים בטל': 02-6584901 או במייל: talyan@savion.huji.ac.il               

מופעי מדע וסדנאות

שימו גז! - קסמים באוויר – (מופע)

כלים מרחפים באוויר, שירה בטונים לא אנושיים, חידות וניסויים פיזיקאליים- והכול תוך שימוש בגזים ואוויר: התלמידים יכירו תכונות גזים השפעת לחץ, נפח, טמפרטורה וכוח הכובד על התנהגותם, שיטות להפקת גזים שונים- מימן, חמצן, כלור ושימושים אפשריים.

 

כשהמדע נכנס למטבח: מטבח מולקולארי – (מופע)

איך מכיני פופקורן מלימון או גלידה מפלפלים? נשמע מופרך?
מה חוללו הפיזיקה הכימיה , הביולוגיה המולקולארית והביוכימיה במטבחי המסעדות המובילות בעולם? 
קדימה למטבח, לבשו חלוקים ומשקפי מגן.

 

סדנאות:

מעבדה זיהוי פלילי דם ונוגדנים

הכימיה והביולוגיה בשרות החוקרים הפליליים של המשטרה. במהלך המעבדה המשתתפים יחשפו ויתחקו אחר עבודתם של חוקרי במז"פ תוך לימוד וסקירה אחר ההתפתחויות החשובות בתחום סיווג של סוגי הדם. כיצד ניתן לזהות דם? ומה ההבדל בין דם אנושי לבין דם של בע"ח? ומה הסיבה שבגללה מסוכן לקבל עירוי דם מאדם בעל סוג דם שונה? המשתתפים יקבלו דגימות דם ויצטרכו לזהות את סוגי הדם. בנוסף התלמידים  ינתחו את טביעות האצבע של עצמם ויבנו מודל תלת מימדי שלהן.

מעבדה: "מי מפחד ממים"

חומרים שמתערבבים היטב עם מים נקראים חומרים הידרופיליים (מיוונית: אוהבי מים)לעומת זאת, שמנים ושומנים הם חומרים הידרופוביים, כלומר נרתעים ממים. בסדנה התלמידות יתנסו בחומרים שונים משתי הקבוצות הנ"ל כמו כן נלמד לייצר מולקולות אמפיפיליות כלומר מולקולות שבנויות מחלק הידרופובי וחלק הידרופילי. לחומרים אלו שימוש נרחב בחיי היום יום והתעשייה.

מעבדה: "לנקות על בטוח"

השאלה "איך מנקים את זה?" מעסיקה רבות  מאתנו לא מעט. בסדנה המוצעת נתחקה אחר סודם של חומרי הניקוי ונבחן את התגובה הכימית המתרחשת בפעולת הניקוי לצד הסכנות הגלומות בתהליך והדרך לשימוש יעיל ובטוח. מדוע אסור לערבב חומרי ניקוי? למה עלולה לגרום שאיפת אדי חומרי הניקוי? וכיצד ניתן לנקות ולצחצח ולחטא את הבית ואפילו כלי כסף וכלי נחושת ללא שימוש בחומרים אלימים? 

 מופע מדעי: "קסמים בכימיה"

מופע קסמים בכימיה משלב רצף של תגובות כימיות מרהיבות: חומרים שמתפוצצים , מעלים עשן, נעלמים, מחליפים צבעים. הניסויים מוצגים כקסם שלאחריו המדריך חושף את העיקרון המדעי עליו מתבסס ה 'קסם'. המופע מתאים לקהל הרחב ומציג עבורו חשיפה לעולם הכימיה מנגד בוגרי מגמות כימיה יאותגרו בפענוח התגובות והחומרים המוצגים במהלך הניסויים.