אודות

מרכז נוער שוחר מדע ע"ש יוסף מאירהוף באוניברסיטה העברית בירושלים פעיל מזה כשלושים שנה ומתמחה בחינוך אקדמי לנוער מכל המגזרים בחברה הישראלית, תחת המוטו 'מדע לכולם'. אנו מבקשים לקדם מחשבה עצמאית וביקורתית, סקרנות ויצירתיות בדור הבא על ידי חשיפה לתכנים ממגוון תחומי מדע ודעת.

ייחודנו טמון בשיטות הלימוד שלנו המפותחות מחדש לכל סוג של קהל יעד בהתאם לצרכיו ומאפייניו ובהתבסס על חוויה של התנסות בפועל של המשתתפים. גישה זו נובעת מהתובנה כי על מנת שתהליך הלמידה יהיה אפקטיבי, עליו להיות מבורך, רצוי , מעורר מחשבה ומהנה.

פעילויות בנוער שוחר מדע כוללות קורסים וחוגים, ימי עיון לכיתות ולקבוצות ומחנות מדע בחופשות החגים והקיץ. בשיתוף פעולה עם ארגונים חברתיים, קרנות פרטיות וחברות מסחריות, מפיק המרכז גם פרויקטים ספציפיים וכן אירועים לילדים, לנוער ולמשפחות.

 

 
למידה חוויתית בנוער שוחר מדע
 
 
 
 
 
 

חזון

 

'מדע לכולםזהו המוטו של נוער שוחר מדע המייצג חזון של מפגש ילדים ונוער עם עולם המדע, במובנו הרחב ביותר.

מטרתנו העליונה היא להפוך את המושג 'מדע' לנחלת הכלל, לשחרר אותו מכל הקשר אליטיסטי ולהביאו בפני מספר גדול ככל האפשר של ילדים ובני נוער על מנת שייעשה נגיש בעיניהם והם יראו בו בעיקר יופי ועניין ולא נשגבות.
מימוש החזון שלנו נעשה בדרכים מגוונות ובמקומות שונים והוא הולך ומתפתח עם התפתחות המדע והטכנולוגיה וכן עם ציבור הילדים והנוער שהולך ומשתנה משנה לשנה, מאתגר אותנו כל העת ושומר אותנו צעירים ודינאמיים.

מרכז נוער שוחר מדע מתפקד כיחידה של הרשות לקהילה ולנוער.

יחידות נוספות השייכות לרשות לקהילה ונוער:  

מרכז המעבדות למדעים ע"ש בלמונטה, מוזיאון שדרות טבע וגלריות, ובבית ברטר.

 

 

הישגים

שלושה עשורים של פעילות עניפה
 מאות ילדים ובני נוער בפעילויות המרכז לנוער שוחר מדע
פעילות בשני קמפוסים שונים ובעשרות בתי-ספר ויישובים ברחבי הארץ
עשרות מחנות מדע בקיץ ובחגים
מאות קורסים וחוגים ואלפי סדנאות וימי עיון
עשרות אירועי מדע לקהל הרחב

 נוער שוחר מדע פועל גם בשיתוף פעולה עם גורמים נוספים בפרויקטים מיוחדים ומשמעותיים, ביניהם: 

  • שיתוף פעולה עם  מצפה הכוכבים במעלה אדומים הממוקם בתיכון 'אורט תעופה וחלל'.
  • "לגאסי" - שלוש שנות פעילות אינטנסיביות בשיתוף עם כל יחידות נוער שוחר מדע בכל הארץ, בנושאים מולטי-דיסציפלינריים כגון מדע ומוסיקה, מדע ואמנות, מדע וספורט ועוד, בשיתוף קרן לגאסי.
  • מדע בפריפריה" - פעילויות מתמשכות בקמפוס רחובות וכן בבתי ספר ומנהלים קהילתיים והכל לילדי הפריפריה אשר האקדמיה פחות נגישה להם, הן פיזית והן חברתית. עד כה התבצע הפרויקט בישובים שדרות, לוד, יבנה, קריית עקרון וקריית מלאכי ויש כוונה להרחיב פעילות למועצה האזורית אשכול שבנגב. הפרויקט מתבצע בסיוע אגודת השוחרים הקנדיים של האוניברסיטה העברית.
  • פעילות מדעית במחלקות הילדים בבתי החולים באזור ירושלים בשיתוף פעולה עם עמותת 'קדימה מדע / קו אור'.
  • "מדע בשכונה" - פעילות נוער שוחר מדע משולבת בקהילה השכונתית על מרכיביה השונים, המנהל הקהילתי, בתי הספר, תנועות הצופים ועוד. פרויקט זה, בשיתוף הקרן לירושלים, יצא לדרך בשכונות בקעה ותלפיות מזרח וצפוי להתרחב לשכונות נוספות בירושלים.
  • פרויקט חונכות למדעים לתלמידי כיתות ט'-י"ב-  במסגרתו חונכים סטודנטים תלמידים ממגוון רמות ובתחומי מדע שונים. הפרויקט בסיוע משרד המדע.
  • "מדע כהלכה" - פעילות מדעית המותאמת ומכוונת לציבור החרדי, בשיתוף הקרן לירושלים.
  • "מדע בקצות האצבעות" - פרויקט ייחודי לפיתוח ערכות למידה מדעיות והשתלמויות מורים למדעים בשיתוף משרד החינוך, הקרן לירושלים, מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ועוד.
  • שיתופי פעולה ופרויקטים נוספים נמצאים כל העת בפיתוח ויעדים נוספים מושגים מדי שנה בדרך למימוש חזון נוער שוחר מדע.
צוות

 

המדריכים במרכז הינם סטודנטים לתארים מתקדמים באוניברסיטה העברית, יצירתיים ובעלי יכולות אישיות גבוהות.
 אנו רואים במדריכים שנבחרו בקפידה את אחד המשאבים המשמעותיים העומדים לרשותנו ומטפחים אותם בהתאם. המדריכים בנוער שוחר מדע משלבים בעבודתם ידע אקדמי מחזית המחקר ויכולת הדרכה מוכחת. המדריכים מקנים לחניכים ידע מתחומי המדע השונים וכלים לחשיבה מדעית. ההדרכה נעשית באופן חוויתי, פעיל ואינטראקטיבי.
 
 
 
 

                                   

תקנון מרכז נוער שוחר מדע

א. פעילות בנוער שוחר מדע:

• הפעילויות מתקיימות במתקני האוניברסיטה העברית בירושלים / ברחובות, במסגרת ובשעות כפי שייקבע ע"י המרכז לנוער שוחר מדע.
• כל תלמיד אחראי לברר עם המדריך המקצועי או במשרדי המרכז באיזו כיתה/מעבדה מתקיימת הפעילות בה הוא משתתף. תלמידים אינם רשאים להיכנס לכיתות של פעילויות שאינם רשומים אליהם.
 
ב. כללי:
• על התלמיד להתנהג בצורה הולמת, לשמור על הסדר ולהישמע להוראות המדריכים והגורמים המוסמכים באוניברסיטה.
• התלמיד והוריו מצהירים כי התלמיד משתייך למערכת החינוך הרגילה וכי הוא במצב בריאותי תקין ואינו סובל מכל מחלה ו/או מגבלה העשויה למנוע ממנו עיסוק בחומרי מעבדה. על  ההורים להודיע על כל שינוי במצב בריאותו של התלמיד כאמור בצירוף חוות דעת רפואית. המשך השתתפותו בפעילויות ייקבע ע"י המרכז לנוער שוחר מדע.
• התלמיד והוריו יישאו באחריות המלאה עבור נזק שיגרם ע"י התלמיד לאוניברסיטה לרבות ציוד ו/או לכל אדם אחר ויחויבו בתשלום מלוא הנזק. למעט נזק הנובע מהתנהגות ו/או שימוש סביר.
• אם חל שינוי לרעה בהתנהגותו של  התלמיד, יקוים שימוע עם הורי התלמיד.  על פי שימוע זה ייקבע האם התלמיד ימשיך להשתתף בפעילות או שהשתתפותו תופסק זמנית, או לצמיתות.
• חלק מפעילויות המרכז מצולמות לצרכי תיעוד ופרסום (אתר הבית ודף הפייסבוק של נוער שוחר מדע, סרטוני תדמית וכד'). במידה ואתם מתנגדים לפרסום תמונת בתכם/בנכם אנא צרו קשר עם המשרד ( 02-6585346) להשארת פרטים ואנו נכבד את בקשתכם.
• בכל תלונה אודות הפעילות, יש לפנות למשרד נוער שוחר מדע. צוות נוער שוחר מדע מתייחס ברצינות רבה לכל תלונה, ויעשה את המרב כדי לטפל בה.

ג. ביטולים:
מחנות מדע:
⦁  דמי רישום בסך 100 ₪ לא יוחזרו בכל מקרה.
⦁ ניתן לבטל את ההשתתפות בפעילות בניכוי דמי רישום בלבד, עד שבעת ימי עבודה לפני מועד תחילת הפעילות.
⦁ ביטולים שיתקבלו בין שבעת ימי העבודה לשלושת ימי העבודה לפני מועד תחילת הפעילות יחויבו בדמי ביטול (נוסף על דמי הרישום) בסך 50 ₪ למחנות חגים ו- 100₪ למחנות קיץ.
⦁ ביטולים שיתקבלו החל משני ימי העבודה לפני מועד תחילת הפעילות ועד היום השני של הפעילות (כולל)יחויבו בדמי ביטול (נוסף על דמי הרישום) בסך 100 ₪ למחנות חגים ו- 300 ₪ למחנות קיץ.
⦁ כל ביטול שיתקבל החל מיום הפעילות השלישי  ואילך יחוייב במלוא סכום הפעילות. 
⦁ ביטולים יתקבלו אך ורק בכתב למייל nsmada@savion.huji.ac.il . חובתו של הנרשם לוודא קבלת אישור לביטול.
 
חוגים ותוכניות שנתיות:
⦁ דמי רישום בסך 100 ₪ לא יוחזרו בכל מקרה.
⦁ ניתן לבטל את ההשתתפות בפעילות בניכוי דמי רישום בלבד, עד שבעת ימי עבודה לפני מועד תחילת הפעילות .
⦁ כל ביטול השתתפות אחרי המפגש הראשון של החוג יחויב בדמי ביטול (נוסף על דמי הרישום) של 100 ש"ח ויזוכה ביתרת התשלום עבור החוג. 
⦁ כל ביטול השתתפות במהלך מפגשים שני עד רביעי של החוג יחויב בדמי ביטול (נוסף על דמי הרישום) של 300 ש"ח ויזוכה ביתרת התשלום עבור החוג.
⦁ כל ביטול אחרי המפגש החמישי ואילך יחוייב במלוא סכום הפעילות. 
⦁ ביטולים יתקבלו אך ורק בכתב למייל nsmada@savion.huji.ac.il . חובתו של הנרשם לוודא קבלת אישור לביטול.
 
ללא אישור התלמיד וההורים את התקנון לא יוכל התלמיד להשתתף בתכניות נוער שוחר מדע באוניברסיטה העברית בירושלים/רחובות במשך שנת הלימודים.

כתבו עלינו

כתבו עלינו
​​​​​​​

דרושים

מרכז נוער שוחר מדע מגייס לבורנט לצוות, ניתן להגיש מועמדות עד לתאריך 8.1.18

לבורנט

 

לפרטים נוספים ושליחת קו"ח לחץ כאן

 

 

 

מרכז נוער שוחר מדע מגייס רכז נוסף לצוות.

סטודנטים העובדים באוניברסיטה לפי שעות יכולים להגיש מועמדות למשרה.

המשרה פתוחה להגשת מועמדות עד ה-9.2.17.

המשרה מתאימה למדריך שרואה עצמו בתחום החינוך ונמצא לקראת סיום לימודיו.

כמו כן, נשמח לעזרה והפצה בקרב חברים מתאימים

מצורף תאור המשרה.

רכז

 

 מדריכים כלליים - פרטים בפלייר

.

מדריכי רובוטיקה - פרטים בפלייר.

דרושים מחשבים