סמסטר א'

כימיה אי אורגנית

מדע הכימיה תופס מקום מאוד חשוב בחיי האנושות ובפרט בימינו. רוב החומרים סביבנו הם מעשה ידי אדם. במאות השנים האחרונות בני האדם השכילו גם לסנתז אותם: מתכות וסגסוגות, זכוכית, נייר, בדים מלאכותיים, דשנים, פלסטיקים , צמיגים ואפילו מוצרי מזון ותרופות. כל אלו תוצרי תגובות כימיות שסונתזו לראשונה במעבדה ואח"כ הועברו לייצור בתעשייה.הכימיה הינה דיסציפלינה מתקדמת ומפותחת המורכבת ממספר תחומים: כימיה אי-אורגנית, כימיה אורגנית, כימיה פיזיקאלית, אלקטרוכימיה ועוד. כימיה אי-אורגנית הינה נקודת ההתחלה! בקורס: נכיר את הטבלה המחזורית, נלמד על סיווג חומרים אי-אורגניים ותגובותיהם, חמצון חיזור, חישובים כימיים, תמיסות וגזים.

הנכם מוזמנים לקורס מעבדתי (ניסויים בכל מפגש) שמתחיל ממש מהיסוד!

 

התא – קסם החיים

כולנו יודעים שגופנו מורכב מתאים, אך לא כולנו מודעים לחשיבותו ומורכבותו של כל תא מתאי גופנו. בקורס הזה נצלול יחד אל תוך נפלאות התא האנושי ונכיר את יחידת החיים הדינמית והקטנה ביותר. נלמד על מערכות השינוע והפקת האנרגיה המתקדמות ביותר בעולם. נלמד על מערכות הבקרה בתא, חשיבותן וכיצד מתפתח גידול סרטני כאשר הן משתבשות. נציץ יחד על שיטות מחקר תאיות ואל עולם הביולוגיה המולקולארית וההנדסה הגנטית. נכיר את קוד החיים שלנו ה- DNA ואת משמעותו להתפתחות התא ושמירה על פעילותו התקינה. נלמד על אפשרות של ריפוי מחלות באמצעות השתלת תאי גזע ואפילו על האפשרות לחלקי חילוף אנושיים. נדון יחד כיצד ניתן להוביל לפיתוחים טכנולוגיים מדהימים בהסתמך על מערכות התא ובאילו פיתוחים כבר נעשה שימוש. בואו לראות את העולם הנסתר מן העין של התא ואולי אתם תהיו הבאים להמציא רעיון, למצוא תרופה או לפתח טכנולוגיה שתשנה את העולם.

 

מהיר ועצבני! – קורס ביוכימיה

האם אכן ניתן לחלק את המדע לביולוגיה וכימיה?

הנכם מוזמנים לקורס אינטרדיספלינרי העוסק בראקציות הכימיות המקיימות את החיים.

בכל רגע נתון מתרחשות סביבנו, ובגופנו מיליוני ראקציות (תהליכים) כימיות.

נחקור את נפלאות התהליכים שמתרחשים ללא הרף בעקבות התנגשות בין חלקיקים ומביאים ליצירת חומרים חדשים בגופנו ובעולמנו.

בקורס: מהי ריאקציה? איך ניתן לבחון את המנגנון שלה?

נבין את הקשר שבין הראקציה למהירות בה היא מתרחשת, והאם יש לכך חשיבות מבחינת תהליכים בגופנו. נלמד סוגי ראקציות, את התנאים הדרושים להן.

 

מבוא למשא ומתן ויחסים בינלאומיים

כמעט כל צעד שעושה דיפלומט או איש עסקים מלווה במשא ומתן.

אז מה הפלא שמי שמצליח בעולמות אלו, לרוב ניחן בכישורים האישיים הדרושים או לחילופין רכש כלים מצויינים.

מהם אותם כישורים/כלים?

  • תקשורת בין אישית
  • מיומנות חשיבה ביקורתית
  • פרזנטציה- דיבור בפני קהל
  • כישורי מחקר
  • ניהול משא ומתן
  • העברת מידע
  • כושר שכנוע

בואו להתנסות בעולם של הדיפלומטים ומקבלי ההחלטות. הקורס יכלול סימולציות בניהול עימותים ודיונים ערים בסוגיות אקטואליות רלוונטיות.

 

אדריכלות

האדריכלות היא התחום בו המדע והאומנות נפגשים: מימוש רעיון עיצובי ויצירתי ולפעמים בעל אמירה תרבותית תוך הישענות על עקרונות פיזיקאליים.
אדריכלות נחשבת לאחד המקצועות העתיקים בעולם וקיימת מהזמן שבו החל האדם לבנות לעצמו מקלט. המחנה יכלול לימוד שרטוט, תכנון מבנה, סיורים לימודיים בקמפוס והכרת מושגים מהתחום. בנוסף, נערוך סקירה היסטורית של הארכיטקטורה, מהתקופה הפרה-היסטורית עד לימינו, כמובן דרך יוון ורומי, כשבכל תקופה נשים את הדגש על המאפיינים הארכיטקטוניים המרכזיים וניצור בהשראתם שלל יצירות, כולל מודל של עיר.
כל משתתף יקבל ערכת שרטוט.