ימי מדע בתחום הביולוגיה

פעילויות  >  ילדים ונוער  >  ימי מדע  > ימי מדע בתחום הביולוגיה

המוח הממוחשב – BCI (Brain Computer Interface) (הרצאה)

המוח שלנו הוא מחשב-על, מורכב ומרתק. כיום מדענים בכל העולם עמלים בפענוח המנגנונים השונים מאחורי "התוכנה" ו"החומרה" של מחשב זה. כיצד נוכל להשתמש בידע הזה לחיבור בין המוח לבין מחשבים? כיצד הפכו ספרי המדע הבדיוני הפרועים ביותר למציאות בשטח? אלו שאלות מוסריות ואתיות עולות במחקר שכזה וביישומו? הסברים על פעילותן של שיטות הדמיה המוחית הנפוצות ועקרונותיהן. כיצד נוכל לסייע לחולים במחלות כגון פרקינסון ואלצהיימר ומה צופן לנו העתיד...


אני: רובוט (הרצאה)

מסיפורי מדע בדיוני של אסימוב ואחרים ועד למציאות ושגרה: השתלת איברים רובוטיים בגופנו כפתרון למחלות, קטיעת גפיים ועוד. כיצד נחבר בין רקמה חיה למכונה והיכן גבולות הידע והרצון האנושי להתקדם. מהו עתידו של גופנו הרך והשברירי? האם עתידו טמון בהפיכתנו למשהו אחר? כיצד ייראו האנשים בשנת 3000.


בבית קפה באמסטרדם (הרצאה)

הטבע מלא במולקולות אשר ביכולתן להפר את האיזון הכימי העדין שבמוחנו. אנחנו קוראים למולקולות אלו "סמים", חלקם חוקיים וחלקם לא – מדוע? כיצד בדיוק פועל סם ברמה המולקולרית וברמה הגופנית, ומדוע מדענים משקיעים מאמץ רב כל כך במחקר השפעות הסמים על מוח האדם. מהם המקורות העיקריים של הסמים הנפוצים בעולם וכיצד מתגלגל סם (חוקי או לא) עד לצרכן הבודד. מהי התמכרות ואיזה חלק במוחנו היא תופסת?


מסע אל האבולוציה של המוח (הרצאה)

נצא למסע בעקבות צ'ארלס דרווין ותורת האבולוציה, נבין כיצד פועל מנגנון הברירה הטבעית. נעצור בתחנות שונות בהתפתחות המין האנושי ונבין מדוע המוח שלנו מקנה מפה מפורטת של העבר, ההווה והעתיד של המין האנושי. נתאר תופעות פסיכולוגיות במונחים ביולוגיים ונבין את מורכבותה של הברירה הטבעית ואת השפעתה על חיינו היומיומיים. נבחן תיאוריות מדעיות כגון "הגן האנוכי" ו"הישרדות המין" בראי החיים המודרניים והסיפורים שמאחורי.


במקום בו דרכו מנדל ודרווין (הרצאה)

הרצאה בסיסית המביאה את העקרונות החשובים העומדים מאחורי התורשה והגנטיקה. מהו דנ"א ומדוע הוא חשוב? כיצד תכונות עוברות מדור לדור ומהן התוצאות של תהליך גנטי שגוי. אבחון של מחלות גנטיות לפני, במהלך ואחרי ההיריון. גילוי האפי-גנטיקה ומשמעותו העמוקה על הבנתנו את החיים ואת ההתפתחות העוברית. מדוע גנים לא נחים לעולם?

ריפוי גני – הקללה הופכת לברכה (הרצאה)

הרצאה מתקדמת על גנטיקה ומניפולציה (הנדסה) גנטית. כיצד מדענים מתכננים (ומבצעים בפועל) הפיכה של נגיפים מסוכנים למכונות משוכללות לריפוי מחלות תורשתיות, סרטן ועוד. בדור הבא: ננוטכנלוגיה רפואית ורובוטים זעירים שישנו את מבנה הדנ"א שלנו. דיון בסוגיות מוסר ואתיקה בכל הקשור להנדסה גנטית ומניפולציה של חומר תורשתי.


רפואת העתיד: תאי גזע (הרצאה)

מה הם תאי גזע? מה ההבדלים בין תאי גזע בוגרים לעובריים ומחבל הטבור? נבחן את השאלות העיקריות הקשורות בחידוש רקמות, שיבוט, השתלת תאים ומחקר ביו-רפואי טעון בשאלות מוסריות קשות. הייתכן שנחיה לנצח? איך משפיעה הפוליטיקה והפוליטיקאים על אחד מענפי המדע החשובים, המרתקים והמפורסמים ביותר בעת האחרונה.


החסידה מקננת במעבדה (הרצאה)

פריון והפריה מלאכותית נמצאים על סדר היום הציבורי של מדינת ישראל לעיתים קרובות, המדינה היחידה בעולם שמממנת טיפולי הפריה לתושביה. כיצד טיפולי ההפריה פועלים? האם נוכל לתכנן לנו תינוק מושלם בהזמנה? הסבר על הבדיקות הגנטיות והציטוגנטיות החדישות ביותר לגילוי מוקדם של מחלות תורשתיות, מומים מולדים ועוד. נדון בשאלות המוסריות והמשפטיות העיקריות שנוגעות לתחום זה.


בני האור ובני החושך (הרצאה)

נגיפים הם... קשים להגדרה! האם נגיף הוא יצור חי או לא? מבט היסטורי על המגפות הנגיפיות הידועות ביותר וכיצד השפיעו על מהלכים פוליטיים וחברתיים. כיצד התגלו הנגיפים ונבדלו מן החיידקים, ומדוע יכולים הנגיפים לעבור בין מינים שונים? היווצרות והתפשטות מחלת האיידס, שפעת העופות ושפעת החזירים, SARS, ועוד רבים ורעים. כיצד פועל חיסון ומדוע אין חיסון ל-HIV?


מלחמה מלוכלכת (הרצאה)

נשק ביולוגי ונשק כימי הפכו לחלק מהארסנל של מדינות רבות על פני הגלובוס. נתעסק בשאלות הבסיסיות ביותר והמורכבות ביותר אודות הפעילות הביולוגית המפורטת של גזים רעילים, חיידקים ונגיפים – כולם לשימוש במלחמה. מהם נבגים ומדוע הם מסוגלים לשרוד התפוצצות אדירה? כיצד משפיע גז העצבים וגז חרדל על מערכות הגוף ומהם אצמעי ההגנה מפניהם? כיצד הפך חיידק האנטרקס לכל כך פופולרי?


חיים בסרט (הרצאה)

מראשית התפתחותו של הקולנוע עסקה אמנות זו בחייזרים ובאפשרות לקיומם של חיים מחוץ לכדור הארץ. גם מדענים, מצויידים בדימיון פחות פרוע אבל ברעב להוכחות ותובנות, החלו לחקור את תחום האסטרוביולוגיה. שני התחומים האלו לעיתים מתחברים, לעיתים מתנגשים ולעיתים נפרדים לחלוטין. הרצאה מרתקת אשר זכתה לתשבחות בפסטיבל "מאורות" של האגודה הישראלית למדע בדיוני. 
למידע נוסף ניתן לפנות לרכזת ימי מדע בירושלים-       
גב' טליה דים בטל': 02-6584901 או במייל: talyan@savion.huji.ac.il               
.