מחנה פסח 2020

מחנה פסח2020

הורים יקרים שלום רב,

בימים אלה אנו נמצאים במציאות שהיא לא מוכרת בעקבות התפשטות הקורונה בישראל ובעולם. רצינו ליידע אתכם שמרכז נוער שוחר מדע פועל בהתאם להחלטת הממשלה ולהנחיות משרד החינוך ומשרד הבריאות.

לכן, לצערנו הרב, למרות שההכנות כבר היו בעיצומן, מסתבר שלא נוכל לקיים את מחנה פסח השנה - 'מדע מי יודע?' שאמור היה להתקיים בין התאריכים 31.3.20 - 6.4.2020כמובן שההחזרים הכספיים יבוצעו בהתאם להנחיות ההגעה לאוניברסיטה ובהקדם האפשרי
בברכת ימי שגרה רגועים ובריאים.

צוות נוער שוחר מדע

 

 

במהלך חופשת חג הפסח נוער שוחר מדע מקיים מחנות מדע.
המחנות יתקיימו בקמפוס ספרא (גבעת רם - ירושלים) ובפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה ע"ש רוברט ה. סמית (רחובות).
בתאריכים 31.3.2020 - 6.4.2020 ימים ג' - ב' (5 ימי פעילות מלאים) בין השעות : 8:15-14:45.
עלות 925 ₪ (*ללא ארוחות)

*פתיחת קבוצה מותנית ברישום של 14 משתתפים. 

 

התכנים המוצעים לפי קמפוסים:

קמפוס ספרא - כיתות ג'-ד'

 

לבקשתכם נפתחה קבוצה נוספת למחנה סקראצ איט

לתשומת לבכם אין רשימות המתנה למחנה פסח.

"עשר המכות - הגרסה המדעית"

מחנה מדע ברוח ובהשראת חג הפסח.

ארבעים שנות הליכה במדבר ועוד לפחות שישים שנות מחקר מאפשרים לנו להסתכל על אותות ומופתים מזוויות חדשות.

המחנה מציע פעילויות ממגוון תחומי המדעים: כימיה, ביוכימיה, פיזיקה ומדעי החלל, הקשורים לחג החירות.

בואו אתנו לגלות מחדש את חציית ים סוף, דם, אש ותימרות עשן!

 

סקראצ' איט - מחנה תכנות

סקראצ' היא פלטפורמה אינטרנטית שבאמצעותה ניתן ליצור משחקים, סיפורים, אנימציות ועוד, באמצעות שפת תכנות פשוטה וקלה!

במחנה החניכים יכירו את עולם המחשב מהיסודות וישתמשו במושגים ובכלים שלמדו ליצור דמויות, משחקים, סרטונים קצרים ועוד. הדמיונות בראשם יהפכו למציאות שייצרו בדרך מהנה וייחודית.

אם אתם רוצים ללמוד לבנות משחקים מגניבים בקלי קלות, זה המקום שלכם.

 

 "סודות מצרים העתיקה" ארכיאולוגיה ואמנות- 

פפירוסים עתיקים, פירמידות עצומות, מקדשים מפוארים, מומיות של מלכי העבר וחיי נצח.

בואו לגלות את מצרים העתיקה, סודותיה הכמוסים של הממלכה הקדומה נחשפים אט אט..

החל מהמאה ה-19 חשפו הארכיאולוגים אתרים וממצאים ששפכו אור וסיפרו את סיפורה של אחת התרבויות העשירות והמפותחות בעולם העתיק.

הצטרפו אלינו למחנה יצירה וחקירה בו נכיר מקרוב את  המנהגים, האמונות והאומנות של מצרים העתיקה וניצור בהשראתם במגוון חומרים ומדיומים.

במחנה: כתב ההירוגליפים (חרטומים), מיתולוגיה מצרית, ספר המתים ותהליך הכנת המת לעולם הבא, מקדשים ופירמידות. הכנת נייר מצמח הפפירוס, הכנת תנור מלבני בוץ, ציור קיר ופיסול דמויות על פי הקאנון המצרי. יצירת דגמים ממוזערים, התנסות בשיטות יציקה ריקוע ועיצוב ב״זהב״.
 

 

 

קמפוס ספרא - כיתות ה'- ו'

להיות אסטרונאוט

האם את/ה יכול להיות אסטרונאוט?

מה דרוש כדי להיות אסטרונאוט? איזה אימונים עוברים אסטרונאוטים? מה הם אוכלים בחלל? איך מתמודדים עם בעיית חוסר הכבידה והחלשות העצמות?

כפי שנראה, זה לא פשוט להיות אסטרונאוט אך ללא ספק זוהי אחת העבודות המרתקות והתובעניות על... או מעל כדור הארץ... מחנה זה נועד לדמות הכשרת אסטרונאוטים ב"זעיר אנפין: לימודי חלל תיאורטיים, תרגילי מחשבה "של אסטרונאוטים", תרגולים גופניים שונים דרך ODT  ומשימות הישרדות מגוונות. המחנה מתכנס לקראת משימת סיכום של נחיתה על כוכב לכת אחר וביצוע משימה.

במחנה נחווה משימות הישרדות וניווט,  נכיר מבנה טלסקופ ותפעולו, ביגוד מגן בחלל, תרגילי יישוב כוכבים אחרים, הכרת היקום, חיפוש חיים בחלל החיצון.

 

פוטוסינתזה במטבח - מחנה העוסק בתחום הבוטניקהphotos

העתיד מאתגר, התקווה הכי גדולה שלנו הוא הדור הצעיר שיהיה דור המדענים כשיגדל, הפתרונות הם פתרונות של קיימות וטכנולוגיות ירוקות, הצמחים הם משאב אדיר. במחנה זה נלמד על האתגרים הצפויים לנו בכדור הארץ בעתיד, נבין לשם מה משמשת חממה, נלמד על צמחים ואיך הם עוזרים לנו לשמור על כדור הארץ ושימושם בחיינו.  

במחנה המשתתפים נכין אוכל מגוון ובריא נתנסה בשיטות חקלאות חדשות, בבניה ירוקה תוך שימוש בחומרים טבעיים ובטכנולוגיות ירוקות בהם ניתן להפיק אנרגיה מבלי לפגוע בסביבה. נפגש עם צמחים שונים בשלבי גדילה שונים, החל מהזרע וכלה בפרי, ונערוך איתם ניסויים.

 

 

הישרדות במדבר

נקודת המפגש בין האדם לטבע. אין ספק שזו משימה לא פשוטה לשרוד בג'ונגלים באפריקה, ביערות באירופה או אפילו סתם על אי בודד. ומה לגבי המדבר הצחיח?

אם מעניינות אתכם השאלות: מה הייתם לוקחים אתכם? כיצד יודעים מה מותר לשתות? לאכול? אילו בע"ח מסוכנים? ואילו רק עושים את עצמם? כיצד מטפלים בעקיצות? איך חוזים שסערה מתקרבת? רעידת אדמה? או מכות ברק? איך אנחנו יכולים באמצעים פשוטים להסוות את עצמנו? ואיך משיגים מים במדבר? בואו וגלו בעצמכם!

הישרדות בטבע זו לא תורה, זה מדע!

במחנה: שימוש בחושים, תעתועי ראייה, טכניקות הישרדות, אש בלי גפרורים, אמצעי חיזוי וניווט, בעלי חיים, התפלת מים, הגדרת צמחים, צבעים בטבע, הסוואה ומיומנויות עזרה ראשונה

 

קמפוס רחובות - כיתות ג'-ד'

בישול מדעי 

בכל פעולה שאנחנו עושים במטבח אנחנו מפעילים תהליכים כימיים, ביולוגיים ופיסיקליים שמשנים את הצבע, המרקם, הטעם והריח, ותכונות נוספות של חומרי-המזון.

במחנה נערוך ניסויים הקשורים במאכלים באווירת החג: כמו שמרים, חומצות ובסיסיים, ניסויים במים, ניסויים בממתקים ועוד. 

הילדים יכינו מנות בעצמם וילמדו על עקרונות מדעיים באמצעות הבישול. במהלך המחנה יחשפו לנושאים כמו חלבונים, סוכרים, שומנים, חומרי  טעם וריח.

קמפוס רחובות - כיתות ה'- ו'

סין

כולם היום מדברים על סין , בואו ללמוד  על השפה, התרבות, והמנהגים.

נלמד ונתרגל את עקרונות השפה הסינית ואף נתנסה בכתיבה ובקליגרפיה.  נעבור שיעורים באומנות לחימה סינית, נטעם ונריח מהבישול הסיני ונכיר לעומק תרבות חדשה ומופלאה. כמו כן נערוך שיעור משותף (אונלייין) עם סטודנטים סינים מאוניברסיטת בייג'ין

החוג יועבר על ידי מדריך המתמחה בסין.  

 

כל הקמפוסים כיתות ז'-ט'

במחנה פסח לא ייתקימו מחנות לתלמידי חטיבה.

נתראה בקיץ :-) 


למידע נוסף ניתן לפנות לרכזת מחנות מדע בירושלים-

 גב' לירון דובר בטל': 02-6586119 או במייל: lirondover@gmail.com

או לרכזות מחנות מדע ברחובות-       

גב' שירלי דוד וגב' טלי טוקרס בטל': 08-9489064