מחנה פסח 2021

פסח 2021 פ

במהלך חופשת חג הפסח מרכז נוער שוחר מדע מקיים מחנה מדע.
המחנה יתקיים בקמפוס ספרא (גבעת רם - ירושלים)
בתאריכים 21.3.21  - 25.3.21  ימים א' - ה' (4 ימי פעילות מלאים, לא כולל יום בחירות ב-23.3.21) בין השעות : 8:15-14:45.
עלות 740 ₪ (*ללא ארוחות)

*פתיחת קבוצה מותנית ברישום של 14 משתתפים. 

הירשמו עכשיו

 

התכנים המוצעים לפי קמפוסים:

כיתות ג'-ד'

לתשומת לבכם אין רשימות המתנה למחנה פסח.

עשר המכות - הגרסה המדעית

מצרים העתיקה הייתה "ערש התרבות" שרידים מאותה התקופה מצביעים על תרבות עשירה וידע רב. על פי ההגדה אחרי כל מכה, פרעה מבקש מהחרטומים לשחזר את המכה והם מצליחים לעשות זאת במכות הראשונות. האם המדע בן זמננו יכול לשחזר את מכות מצרים? איך הופכים מים לדם? האם קרח יכול לבעור?

המחנה מציע פעילויות ממגוון תחומי המדעים: כימיה, ביוכימיה, פיזיקה ומדעי החלל, הקשורים לחג החירות.

בואו אתנו לגלות מחדש את חציית ים סוף, דם, אש ותימרות עשן!

 

יציאת הדף ממצרים - כימיה ואומנות 

נייר פפירוס היה הנייר הראשון בעולם. ככל הידוע לנו הוא נוצר לראשונה במצרים העתיקה, מצמח גומא הפפירוס, שגדל על שפת הנילוס. הנייר כפי שאנו מכירים היום הומצא בסין. מאז הנייר משרת אותנו כמעט בכל תחומי החיים. הוא קיים בסוגים שונים, זול או יקר, חלק או מחוספס, חזק או עדין, מתפורר או עמיד. ניתן לקפלו, לצבעו, להדפיסו ולמחזרו במחנה נעקוב אחר התפתחות הנייר לאורך ההיסטוריה ונתנסה בהכנת סוגי נייר שונים בטכניקות שונות.

 

עפים על החלל

במחנה שלנו השמים הם רק שלב המעבר בדרך אל החלל. נלמד על תעופה וכלי תעופה שונים כגון מצנח, רקטות, מסוקים, מטוסים וכמובן חלליות. על מנת להבין את התנועה באוויר נבנה ונטיס רכבי תעופה בסיסיים. נמשיך אל הכוכבים ונלמד לראותם בטלסקופ שנרכיב יחדיו, נכיר את מערכת השמש, נבנה שעון שמש ו"שעון ירח" נטייל ברחבי החלל בעזרת תוכנה אסטרונומית.

 

סקראצ' איט - מחנה תכנות

סקראצ' היא פלטפורמה אינטרנטית שבאמצעותה ניתן ליצור משחקים, סיפורים, אנימציות ועוד, באמצעות שפת תכנות פשוטה וקלה! במחנה החניכים יכירו את עולם המחשב מהיסודות וישתמשו במושגים ובכלים שלמדו ליצור דמויות, משחקים, סרטונים קצרים ועוד. הדמיונות בראשם יהפכו למציאות שייצרו בדרך מהנה וייחודית.

אם אתם רוצים ללמוד לבנות משחקים מגניבים בקלי קלות, זה המקום שלכם.

 

 

 

 

 

כיתות ה'- ו'

מחנה שחמט וחשיבה

באו ללמוד את אומנות הלחמה של השחמט. איך להתקיף ולהגן, כיצד לטמון מלכודות ולהיזהר מפניהן וסוף סוף לשחק פנים מול פנים עם חבר. 

במחנה נכיר גם משחקי חשיבה נוספים ונבין טוב יותר את האסטרטגיה שלהם וכיצד נשתפר בהם ונהיה אלופות ואלופים אז בואו לשחק וליהנות.

 

מעבדה פצצה

עוד במצרים העתיקה השכילו החרטומים לחקור את מבנה החומרים ותכונותיהם, מאז ועד היום המשיכו מדענים לחקור ולפתח חומרים חדשים. איך מייצרים פצצה? סטיק לייט? בושם? סבון? חומר משמר? כימיה היא המדע החומר החוקרת כיצד חומר בנוי, מהם תכונותיו וכיצד הוא פועל ומשתנה.  במחנה נכיר חומרים "עתיקים" לצד חומרים "חדשים" נתנסה במגוון רחב של תגובות כימיות שהיו ידועות בימי קדם וכאלה שפותחו בשנים האחרונות.

 

"אל תחמיצו" מיקרוביולוגיה של תפיחה והחמצת מאפים

האדם רתם את שמרי הבר לצורך ייצור הלחם שלו עוד משחר ההיסטוריה. מאבותינו במצרים ועד אמצע המאה ה-19 השתמשו האופים בשמרי בר ושמרי בירה שונים להתפחת לחמם. מבחינה זו היתה מלאכתם יותר דומה לאמנות. בעקבות מחקריו של לואי פסטר, מגלה החיידקים, ושל קוך מגלה המיקרוסקופ, התגלה השמר שכיכב במרבית הלחמים והחל ייצור שמרים לתעשייה. כיום אנו חוזרים להכין לחמים כמו שהכינו אבותינו. לחמי המחמצת חזרו לאופנה בעשורים האחרונים, והם אינם מתחרים בלחמים התעשייתיים שטעמם יותר ניטרלי.

במחנה נלמד על המיקרוביולוגיה של הכנת שאור מחמצת ועל ההבדלים בין מחמצת לשמרים וכמובן נתנסה בהכנתם.

 

תלת ממד – סדנה טכנולוגית מדעית
אם אתם נרגשים מהפוטנציאל הטמון במדפסות תלת ממד, ורוצים להשתמש בהן ליצירה ולייצור, הסדנה הזו מיועדת בדיוק בשבילכם.
טכנולוגיית הדפסת תלת-ממד מאפשרת לייצר דגמים פיזיים בתהליך של הדפסת חומרים שונים מקובץ דיגיטלי, שכבה אחר שכבה עד קבלת דגם סופי.
בסדנה נכיר את עולם ההדפסה התלת ממדית, נכיר כלים למידול בתלת ממד, נלמד לעצב אובייקטים להדפסה מוצלחת במדפסות ברמה ביתי באמצעות התוכנה TINKERCAD.

 

כיתות ז'-ט'

סדנה סבון מהטבע

הכנת סבון הוא שילוב נפלא של כימיה ואומנות. במפגש נלמד על הכימיה של פעולת הסבון ומרכיביו, על קוסמטיקה טבעית, ושימוש בשמנים ארומתרפיה. נתנסה בהכנת סבונים טבעיים על בסיס שמן זית ושמן קוקוס בתוספות צמחים, חימר ועוד. כל משתתף יכין לעצמו סבון טבעי בתוספות מעניינות שיבחר.

במפגש אחד של שעתיים תלמדו איך להכין סבון טבעי בעצמכם.

הסדנה תתקיים ביום ראשון 25.03.21 בשעות 15:00-17:00


למידע נוסף ניתן לפנות למשרד נוער שוחר מדע בטלפון: 02-6585346 או במייל nsmada@savion.huji.ac.il